IX. KF Sempozyumu ve Aile Toplantısı yapıldı..
Sempozyum Özet Kitabına Ulaşmak için tıklayınız
Kistik Fibrozis Beslenme Kitabı'na ücretsiz ulaşın..
Kistik Fibrozis Aile Eğitim Kitabı'na ücretsiz ulaşın..
İnhalasyon Teknikleri
Video eğitimlerimizde daha doğru ilaç kullanımı
Kistik Fibrozis Bilgilendirme Platformu

KF Hasta Platformu

Kistik Fibrozis
Hasta Bilgilendirme Platformu

Sizde katılın!

 

rehber

 

Kistik Fibrozis Yenidoğan Tarama Testi İle Tanı Alan Hastaları İzleme Rehberi
Tümünü oku..
 
 
 
rehber

 

Ulusal Yenidoğan Tarama Programı Kistik Fibrosiz Taraması Ter Testi Rehberi
Tümünü oku..
 
 

Yayınlar

 

Ülkemizde KF yenidoğan taraması

       Yenidoğan tarama programlarının amacı, ciddi sağlık problemi olacak bebeklerin daha belirti ve bulguları çıkmadan, hiçbir şikayetleri yok iken (asemptomatik dönemde) tanısının konulması ve tedavisinin başlanmasıdır. Ülkemizde yenidoğan döneminde, 1987 yılından beri fenilketonüri, 2006 yılından beri hipotiroidi, 2009 yılından beri biotinidaz eksikliği tarama programı uygulanmaktadır. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren kistik fibrozis (KF) tarama programı da uygulanmaya başlamıştır. Birçok ülkede yenidoğan taraması ile tanı alan KF’li hastaların bu sayede beslenme durumları iyileşmiş, akciğer fonksiyonları daha iyi seyretmiş, yaşam süreleri uzamış ve yaşam kaliteleri düzelmiştir. Ülkemizde de KF yenidoğan tarama programının başlamasıyla bu hastaların tanısının çok erken dönemde konulması ve tedavilerinin çok erken dönemde başlanması sonucunda organ tutulumlarının en aza indirilmesi amaçlanmıştır.

       KF hastaları yenidoğan döneminde klinik bulgu vermeyebilir. Yenidoğan tarama testi, bebek doğduktan sonraki ilk 48-72. saatte yapılmaktadır. Gutri kağıdına birkaç damla topuk kanı alınarak test yapılır.

       KF hastalığında, pankreas kanallarının tıkanması, pankreas enzimlerinin kana karışmasına; bu durum da serumda immünreaktif tripsinojen (IRT) düzeyinin artışına neden olur. KF yenidoğan tarama testi, topuk kanında IRT düzey analizine dayanır. Ancak sağlıklı yenidoğanlarda, prematürelerde, zor doğanlarda da da IRT yüksek olabilir. Sağlıklı bebeklerde bu değer birkaç haftada normale dönerken, KF’li bebeklerde yükseklik devam eder. Bu nedenle ilk IRT değeri yüksek saptanan bebeklere iki hafta sonra ikinci bir test yapılır; devam eden IRT yüksekliği olan bebekler ilgili hastanelere gönderilerek ter testi yapılmaya yönlendirilirler.

       KF tarama testi pozitifliği, KF riski olan yenidoğanları taramak için kullanılır, bu yapılan bir tarama testidir “tanı koydurucu” bir test değildir.Ter testi yüksek çıkan bebeklere KF tanısı konur ve KF merkezine izlem için gönderilir; ter testinin 2. kez tekrar edilerek tanının kesinleştirilmesi önerilir. Ter testi ara değerde çıkan bebekler de KF merkezine yönlendirilmeli ve tanı ve klinik değerlendirme aşamaları bu kliniklerde devam edilmelidir.   Ter testi normal çıkan bebekler de ise KF tanısı düşünülmez.

Yazdır e-Posta

yeni

 

Dünyada KF'te mutasyona yönelik uygulanan tedaviler
KF, yeni tedavilerin bulunması ve uygulanması konusunda oldukça ümit vaat eden bir hastalıktır, hemen her yıl tedavideki yeniliklerle ilgili heyecan verici gelişmelere tanık olmaktayız. KF tedavisindeki  Devamını oku

 

 
yeni

 

Ülkemizde KF yenidoğan taraması
Yenidoğan tarama programlarının amacı, ciddi sağlık problemi olacak bebeklerin daha belirti ve bulguları çıkmadan, hiçbir şikayetleri yok iken (asemptomatik dönemde) tanısının konulması ve tedavisinin başlanmasıdır. Devamını oku..